Postawa tudzież zachowanie człowieka

Postawa odnosi się aż do uczuć, przekonań i predyspozycji behawioralnych skierowanych do ludzi, grup, idei względnie obiektów. Wpływa ona na zachowanie jednostek. Decyduje o http://www.niesporek.pl tym, podczas gdy działać względnie szczędzić się w danej sytuacji. Postawa jest rodzajem nawyku. Jest to banalny tryb robienia rzeczy. Wszystko w życiu `s osoby będzie lepiej, jeśliby budowa ciała osoby dostaje lepiej. Sukcesy tudzież porażki w życiu zależy odkąd postawy jednostek. Jeśli postawy są pozytywne, to stosunki międzyludzkie będą pozytywne. Jest ono wewnętrzne a nadzwyczaj trudne do zmiany.

Zachowanie to sposób, w jaki informacja figura reaguje na swoją postawę. Ta riposta jest lub pozytywna względnie negatywna, w relacje od tego, jak postrzega swoje stanowisko. Na przykład, dziecko, które nie zgadza się spośród rodzicami przypadkiem pomijać iść do szkoły bądź studiować. Ponadto, osoba, która nie lubi innej osoby lub ma troszkę szacunku aż do niej może http://www.chrzastowski.pl zademonstrować tę postawę poprzez mówienie jaskrawo aż do tej osoby. Na behawior przypuszczalnie angażować się bez liku czynników poza postawą, w tym przekonania na materia siebie zaś innych, czynniki pieniężne, wpływy społeczne i wygoda. Jest to postępowanie względnie odzew osoby w odpowiedzi na zewnętrzne ewentualnie wewnętrzne bodźce. Wskazuje sposób, w kto coś funkcjonuje lub działa wewnątrz.

Psychologowie definiują postawy w charakterze wyuczoną tendencję aż do oceniania rzeczy w zdefiniowany sposób. Może owo nieść ocenę ludzi, spraw, przedmiotów czy też wydarzeń. Takie oceny są nierzadko pozytywne ewentualnie negatywne, przecież mogą też stanowić czasami niepewne. Na przykład, możesz dysponować mieszane uczucia co do konkretnej osoby ewentualnie sprawy. Naukowcy sugerują również, że istnieje nieco różnych komponentów, które składają się na postawy. Składniki postawy są nieraz określane jako CAB względnie ABC postawy.

Komponent poznawczy: Twoje myśli zaś przekonania na wiadomy temat.
Komponent afektywny: kiedy obiekt, osoba, powikłanie czy też wypadek wpływa na Twoje samopoczucie.
Komponent behawioralny: jak figura wpływa http://www.szczechowski.pl na Twoje zachowanie.

Istnieje multum czynników, które mogą wpłynąć na to, podczas gdy i w jakim celu kształtują się postawy.

Doświadczenie – Postawy kształtują się bezpośrednio w wyniku doświadczenia. Mogą pojawić się w wyniku bezpośredniego doświadczenia osobistego względnie mogą być wynikiem obserwacji.
Czynniki społeczne – Role społeczne oraz normy społeczne mogą mieć prawdziwy istotność na postawy. Role społeczne odnoszą się aż do tego, podczas gdy http://www.obiala.pl siła robocza powinni się zachowywać w określonej roli względnie kontekście. Normy społeczne obejmują zasady społeczeństwa dotyczące tego, jakie zachowania są uważane w ciągu właściwe.
Uczenie się – Postaw jest dozwolone się wyszkolić na moc sposobów. Zastanów się, w jaki badania reklamodawcy wpływają na Twoje zachowanie się do konkretnego produktu. W reklamie telewizyjnej widzisz młodych, pięknych ludzi, którzy bawią się na tropikalnej plaży, delektując się napojem sportowym. Ten fascynujący natomiast pociągający dzieło malarskie powoduje, iż rozwijasz pozytywne skojarzenia spośród tym konkretnym napojem. Ludzie uczą się plus postaw przez obserwację ludzi około nich. Kiedy ktoś, kogo podziwiasz, reprezentuje określoną postawę, istnieje większe prawdopodobieństwo, iż rozwiniesz te same przekonania. Na przykład, przychówek spędzają dużo czasu na obserwowaniu postaw swoich rodziców tudzież zazwyczaj zaczynają wytaczać argumenty podobne poglądy.

Czynniki, które wpływają na siłę postawy
Naukowcy odkryli, że u dołu pewnymi warunkami zasoby siły roboczej są w wyższym stopniu skłonni zachowywać się zgodnie ze swoimi postawami:

Gdy Twoje postawy są wynikiem osobistego doświadczenia.
Kiedy jesteś ekspertem w danej dziedzinie.
Kiedy spodziewasz się korzystnego wyniku.
Kiedy postawy są wielokrotnie wyrażane.
Kiedy możesz cokolwiek http://www.brewinski.pl zdobyć czy też stracić w związku z tą kwestią.

Postawy mogą się zmieniać, tak aby dobrać się do zachowania
W niektórych przypadkach ludzie mogą owszem dokonać zmiany swoje nastawienie, żeby lepiej przykroić je aż do swojego zachowania. Dysonans poznawczy to zjawisko, w którym figura doświadcza psychologicznego niepokoju spośród powodu sprzecznych myśli czy też przekonań. Aby zmniejszać się owo napięcie, kadry mogą zmienić swoje postawy, aby odzwierciedlić swoje inne przekonania czy też rzeczywiste zachowania. Wyobraź sobie następującą sytuację: Zawsze przywiązywałeś dużą wagę aż do bezpieczeństwa finansowego, atoli zaczynasz napotykać się spośród kimś, kto jest niezwykle chwiejący się finansowo. Aby obniżyć energia spowodowane sprzecznymi przekonaniami a zachowaniem, masz dubel możliwości. Możesz ukończyć unia oraz poszukać partnera, jaki jest z większym natężeniem pewny finansowo, lub możesz zmniejszać się waga stabilności finansowej. W celu zminimalizowania dysonansu pośrodku sprzecznym nastawieniem oraz zachowaniem, musisz względnie przeobrazić nastawienie, ewentualnie przekształcić swoje działania.

Zmiana postawy
Chociaż postawy mogą dysponować ogromny doniosłość na zachowanie, nie są one niezmienne. Te same wpływy, które prowadzą aż do kształtowania postawy, mogą plus sprawić jej zmianę.

Related Post